top of page

H.M.S. VICTORY – 1765

22406426_1331069727003056_21793049835899

HMS Victory (1765) - 104-гарматний лінійний корабель першого рангу Королівського флоту Великобританії. Закладено 23 липня 1759 року спущений на воду 7 травня 1765 року. Брав участь у багатьох морських боях, в тому числі і в Трафальгарській битві, під час якого на його борту був смертельно поранений адмірал Нельсон. Після 1812 не брав участі в бойових діях, а з 12 січня 1922 року перебуває на постійній стоянці в найстарішому морському доці в Портсмуті. В даний час корабель приведено в той стан, в якому він був під час Трафальгарської битви і перетворений на музей, який є однією з головних визначних пам'яток Портсмута.

Корабель був спущений на воду в Чатеме через два роки після закінчення Семирічної війни 7 травня 1765 року [5], однак активна служба Victory почалася тільки в 1778 році після того,

як Адміралтейство постановило озброїти корабель і підготувати його до активної службі [5]. Введення корабля до ладу був наслідком розгорталися тоді подій. У березні 1778 французький король Людовик XVI заявив про визнання північно-американських штатів незалежними від Англії і оголосив про намір встановити з вільною Америкою торгові і економічні відносини. У разі необхідності Франція готова була захищати цю торгівлю збройним шляхом. У відповідь Георг III відкликав свого посла з Парижа. У повітрі запахло війною і Адміралтейство почало збирати сили.

Командувачем Флоту Каналу був призначений Огастес Кеппел, який обрав Victory своїм флагманським кораблем. Першим командиром став Джон Ліндсей (англ.).

На підготовку і озброєння пішло приблизно два з половиною місяці, після чого Чатем відвідав король Георг III. Після візиту короля, що залишився задоволеним роботою своєї верфі, Victory перейшов в Портсмут. Під час стоянки на Спітхедском рейді Огастес Кеппел наказав замінити 30 42-фунтових гармат на гондеке на більш легкі 32-фунтові, що дозволило знизити вагову навантаження і дещо збільшити вільний простір на палубі.

«Вікторі» був головним кораблем лівого дивізіону кораблів, що обрушилися на з'єднану ескадру французів та іспанців. Капітаном корабля під час Трафальгарської битви був Томас Харді. Адмірал Гораціо Нельсон під час битви знаходився на містку корабля, в повній адміральської формі при всіх регаліях, надихаючи моряків інших кораблів. Після артилерійської перестрілки з флагманським кораблем французької ескадри «Буцентавра» «Вікторі» вступив в абордажний бій з «Редутабль». Під час перестрілки Нельсон був смертельно поранений.

Трафальгарська битва (англ. Battle of Trafalgar, фр. bataille de Trafalgar, ісп. batalla de Trafalgar) - історична морська битва між британськими та франко-іспанськими морськими силами. Сталося 21 жовтня 1805 р. біля мису Трафальгар на Атлантичному узбережжі Іспанії біля міста Кадіс.

У цій вирішальній морській битві часів Наполеонівських воєн Франція і Іспанія втратили двадцять два корабля, в той час як Великобританія - жодного...

bottom of page