top of page

RAGUSIAN CARRACK XVI 

Кіт від MarisStella (Croatia) -  що в коробці

Цей кіт наданий для мого YouTube, як спонсорська підтримка одним з членів каналу який побажав залишитися невідомим. Мені було запропоновано на вибір між двома досить добре зарекомендовавшими себе виробниками. Мою увагу привернула модель караки - бо це моя пристрасть: кораблі часів Колумба ...

ОГЛЯД

 

KIT: RAGUSIAN CARRACK

Виробник: MarisStella (Хорватія)

Маштаб: 1:59 (775 мм/30,5")

 

Один шар обшивки на болванках. Всі видимі деталі вирізані лазером з горіха. Перебірки нарізані з фанери. Детальна інструкція з фотографіями та схемами. Тонована та прострочена тканина для вітрил...

Відеоблог з будівництва моделі:

Кіль Караки на моїй верфі було закладено 5 грудня 2020 року. Я покажу весь процес будівництва від відкриття коробки до виготовлення демонстраційної вітрини для моделі. Всі деталі і техніки я зніматиму на відео і викладатиму на каналі та дублюватиму тут. Так як іноді краще один раз побачити ніж читати нудний текст, тож запрошую до перегдаду:

#01 - Збирання силового корпусу

012-keel.jpg
013-stem.jpg
014-planks.jpg
020-skeleton.jpg

Перше враження про кіт було просто чудовим, але тільки но починаєш роботу і виявляєш купу недоліків. Виробник абсолютно не врахував товщину різу лазера, тому всі деталі збираються дуже розхлябано. Це ще можна пробачити на шпангоутах і виправити - додавши додаткові бруски дерева для жорсткості. Але абсодютно недопустимо вкладати в коплект "пересмажений" кіль, форштевень та ахтерштевень. Ці детплі вирізані з 6 мм плашки горіха - це занадто товста заготовка для лазера. Деревина обвуглилась, а місцями просто прогоріла (особливо в місцях замків), в результаті чого на з'єднаннях елементів виникли зазори 2-3 мм. 

Рішення цієї проблеми лише одне - обрізати браковані частини і замість них виготовити новий кіль, форштевень та ахтерштевень. Добре що я маю запас горіха - це той який я з Києва привезла в одній з 4 валіз, коли переїзжала в США)))

Тут судномоделізм мега дороге хоббі! От на прикладі горіха: в Києві брусок коштує менше 2$, а такий самісєнько в США - від 20$. І така різниця на все що стосується майстерні. Мабуть коли нарешті зможу поїхати в Україну - буду оптом закуповувати деревину, сверла, латунь та всі можливі витратні матеріали...

А от що порадувало - в наборі величезний запас горіхових рейок, при чому навіть там де потрібно влаштувати подвійну обшивку (при формуванні транцю) виробник вклав на всі ці поьреби горіх. Але я мабуть таки буду економити його і нижній шар дощок зроблю із залишків рейок від попуреднього набору. Я вирішила посортувати всі рейки за відтінком. Так як вся карака зроблена з горіха - я вирішила погратися з відтінками. Щоб зробити модель більш випвзною і контрастною. Так я отримала трохи жовтуватого горіха, приблизно стільки ж темно-коричневого кольору і найбільше маю сіруватого кольору рейки. 

Також приємно вразила конструкція з круглими направляючими, які ідеально вирівнюють шпангоути відносно один одного, що дозволило швидко зібрати каркас. Але звісно це стало можливим лише тоді, коли я нарізала додаткові бруски для жорсткості (по 4 штуки на кожну шпацію). Тобто треба ідеально виставити один шпангоут, а решта вирівнялася самостійно по цим напрвляючим. Довше тривав процес підготовки ніж збирання корпусу. Про те як це було зроблено я зняла з усіма подробицями відео:

#02 - Заповнення шпацій

029-filling the spaces.jpg

В інструкції виробник пропунує заповнити шпації але матеріалу на це не дає. Звісно з одним шаром обшивки однозгачно треба сформувати поверхню корпуса у носовій і кормовій частині як мінімум. Звісно краще за все використовувати деревину липи, але в мене нічого крім обрізків сосни і клену (від виготовлення вітрини для попередньої моделі) нічого під рукою не було. Це не проблема, якщо шліфуівти інструментами але якщо це робити вручну, то лднозначно тільки липа (або мені ще подобається вільха). Навіть не бальза бо вона занадто м'яка і легко вминається під натиском рейки. 

#03 - Обшивка перебірок

032-light.jpg
014-planks.jpg
033-light.jpg

І тут почалися цікаві моменти будівництва. Я вирішила зробити справжні вікна так як хочу зробити модель з підсвіткою. Тому прорізала по справжньому отвори для вікон і зафарбувала жовтою охрою 2 вікна, які потрапили на конструктивні елементи еорпусу. Жовтий колір буде імітувати світло і вікна не виділятимуться на фоні решти.

 

Також для надання об'єму я вирішила зняти фаски на дошках і тим самим відокремила кожну дощечку. Так обшивка не зливається в суційльний масив дерева, а робить кожну дошку виразною. А для контрасту я вирішила пересортувати всі планки набору. Горіх має дуже цікаві відтінки. Від світлого-жовтого до шоколадно-коричневого. Тому я вирішила відібрати окремо найсвітліші і найтемниши дошки від основної маси планок. Ті дошки яких найбільше я використаю для зовнишньої обшивки (посередині на фото). З світлих я зробила основну обшивку перегородок, а з найтемніших - виконала декоратисні елементи. Дотримуватимуся цотго принципу на всій моделі. Потім коли я вкрию всю модель мослом - ці кольори проявляться ще більше...

Вікна і двері вирізані лазером (теж з горіха) я тонувала за допомогою морилки під червоне дерево. 

#04 - Підготовка до обшивки

036-light.jpg

Ще одним дуже важливим елементом до початку зовгішньої обшивки - є формування транцю. В наборі на це розраховано 2 шари дощок з горіха але мені стало просто шкода використовувати таку деревину для чорнової роботи і я використала залишки басвуду від попереднього набору. Ця деревина м'яка як липа і дуже легко обробляється вручну. А як я підгнала транець для обшивки - я зняла детально на відео, бо цей процес досить важеко описати. Краще показати, як саме це було зроблено...

#05 - Освітлення

048-light.jpg

Ідея зробити освітлення у мене з'явилася одразу, як тільки я відкрила коробку з набором. Там були красиві заготовки вікон, що можуть дуже ефектно світитися - так і почала складати план проводки та які комплектуючі купувати. Все знайшла на amazon: жовті діоди з резисторами, силіконові дроти, конектор для адаптера від мережі але тимчасово на час будівницьва буду використовувати 9Вт батарейку та конектор до неї. Пізнише куплю 12Вт адаптер з вимикачем до електро-мережі. Його зараз просто не зручно використовувати в процесі будівництва. 

#06 -  Підключення освітлення

054-light.jpg

Усього на моделі встановлено 25 діодів і як я вже написала вище - живитися будуть від електромережі. Тому вихід для коректора зробила рівно по центру кіля. Так як штекер має більший діаметр ніж ширина кіля, тому кіль матиме розрив в цій частині. Для приховування цього розриву я зроблю стенд з кільблоком та двама латунними стійками, що підтримуватимуть модель у вертикальному положенні. Для латунних стійок вже встановлено дві шпильки, що будуть прикручуватись до підставки наскрізь чкерез кільсон моделі. 

058 - stand.jpg

#07 - Виготовлення кіля, форштевня та ахтнрштевня

060 - keel.jpg

Нарешті настав час виготовити кіль, форштевень та ахтерштевень. Для цього я обрала деревину Американсього чорного горіха, яка буде додавати кортрасту та об'єму моделі вцілому. 

В саму конструкцію я також внесла невеликі зміни. Збільшила розмір замка на форштевні (його довжина повинна бути приблизер три товщини самого форштевня). Також позбавилась від видуманого з'єднання ахтерштевня з кілем. На його місці я зробила імітацію закінчення шпунтового пояса на кілі (коли перший шар дощок вдаштовується в паз на кілі)...

#08 - Обшивка корпусу/Planking the hull

067 - planking.jpg
072 - planking.jpg

В наборі надані рейки горіха 4x1,5 мм - що дуже добре гнуться, осбливо якщо їх ще й намочити. Взагалі деревина горіха дуже пластична і ідеально підходить для обшивки корпусу. 

Бархоути я вирішила зробити з чорного американського горіха, який використиала для кіля, щоб зробити різноманітну цікаву палітру кольорів на моделі та зробити її більш виразною. 

Як годиться, обшивку почала з транцю, а потім встановила бархоути і вже від них буду робити решту обшиивки. 

Креслення з обшивкою виявилося просто малюнком. Не тільки тому що неможливо вигнути планки за такою схемою, а і тому що по факту в кормі повинні бути додаткові дошки - бо довжина кривої останньої болванки в кормі більша за довжину на міделі аж на 25 мм. Тому я знехтувала звуження рейок до 2,5 мм. Звужувала їх усього до 3,8 мм, тим більше що рейкі в наборі ідуть ширші ніж заявлено (4,2 мм замість 4,00 мм). Саме тому і загальна кількість дощок також зменшилась - я просто витримала розмір на мідель шпангоуті між бархоутами.  

#09 - Обшивка кормової надбудови/Planking the sterncastle

077 - planking the sterncastle.jpg

Обшивка за інструкцією одношарова, тому я вирішила імітувати її з середини - вклеївши більш тонкі рейки внутрішнього борту (0,8 мм). Тому що я створюю об'єм і текстуру на моделі шляхом зняття фаски на кожній дошці. Також така подвійна обшивка дозволяє ховати проводку, де вже проведене освітлення. 

Палубний насти я вирішила зробити з деревини Хікорі - вона надає світліший віддтінок палубі і добре поєднується з горіхом. Гвоздювання вирішила зробити найшвидшим способом - за допомогою зубочисток вклеєних на СА... 

#10 - Обшивка днища/Planking the bottom

#11 -  Обшивка носової надбудови/Planking the fore castle

#12 - Настил головної палуби/Making the Main Deck

#13 - Влаштування гарматних портів/ Making the Gunports

#14 - Конструкція носа/Making the BOW

#15 - Виготовлення носової фігури/
Making the FIGUREHEAD

#16 - Виготовлення пера руля/Making the RUDDER

Підставка для моделі/STAND for the model

#17 - Фарбування дна/Painting the BOTTOM

#18 - Завершення головної палуби/
Finishing the Main Deck

#19 - Обв'язка гармат та лафетів/
Gun tackles and breeching

#20 - Улаштування кватердеку/
Making the Quarterdeck

#21 - FINISHING the Quarterdeck/
Завершення кватердеку

#22 - Making the rails and cleats/
Виготовлення релінгів та кріпильних планок

#23 - Decoration of the stern/ Декорування корми

#24 - Rails of the FORECASTLE/Релінги фордеку

#25 - Making the Channels/Виготовлення руслерів

#26 - Making the Chainplates/
Виготоалення вант-путенсів

bottom of page