Всеукраїнські змагання з судномодельного спорту на радіокерованих масштабних копіях кораблів - 2017 р.:
2-6 серпня у с. Забір'я на базі «Фіш-Парку» відбувся Чемпіонат України з судно модельного спорту секції NS. Клас NS - це копії справжніх кораблів, зібрані з промислових наборів чи повністю самостійно виготовлені за кресленнями. Кожен спортсмен повинен слідкувати не тільки за відповідністю моделі до оригіналу, а й розрахувати плавучість і ходові якості майбутньої моделі. Збалансувати та правильно підібрати радіоустаткування.
Змагання проходили на відкритій воді, тож щоб чисто подолати дистанцію, учасникам треба було враховувати напрям вітру, який зносив з курсу моделі та хвилі, які все ж потопили кілька моделей. Але спортсмени зізнаються, таке часто трапляється і вони готові до подібних ситуацій.
Загалом зібралися спортсмени із дев'яти областей Украйни: Хмельницької, Київської, Кіровоградської, Запорізької, Івано-Франківської, Одеської, Рівенської, Донецької та з м. Києва. Усього 29 спортсменів юніорів з 59 моделями та 27 дорослих учасників змагань з 40 моделями. Цей вид спорту об'єднав дорослих і дітей - всі змагалися на рівних. В командному заліку першість взяв Київ. Хмельницька область посіла друге місце, а третє дісталося Кіровоградській області.
До складу суддівської бригади увійшов президент федерації судомодельного спорту Деміденко С.С., а стендову бригаду очолив суддя міжнародного рівня Гошко В.М.
На питання, що для вас судномодельний спорт і чому саме клас NS? - спортсмен Артур Сорочинський, який посів 2 місце в F4-A, з моделлю «Корвет Черлок», відповів: «На мою думку клас NS гармонійно поєднує в собі красу і довершеність моделей-копій та потужність двигунів (багато чого залежить від масштабу та розмірів). Змога випробувати їх на відкритій воді, тим самим показати, як могли ходити справжні кораблі-прототипи. В кожну модель людина вкладає не тільки матеріальні частини та комплектуючі, а й частинку душі".
Група F4 - моделі, що є точною копією оригіналу або схожі, побудовані з набору - конструктора або упаковки з матеріалом.
Клас F4-A – моделі кораблів, що були побудовані з набору - конструктора або упаковки з матеріалом, які проходять тільки ходовий залік. На загальний старт вийшло 12 учасників. Перемогу святкував юніор - одесит Михайло Рослий з моделлю торпедного катера. Він невдало розпочав змагання, завершивши першу спробу виходу на воду на передостанньому місці, проте у двох наступних спробах показав кращий результат. Друге місце посів Артур Сорочинський з Хмельницької команди, випередивши бронзового призера Одесита Івана Христодорова всього на 0,5 балів. Та Іван як юніор зайняв друге місце. За ним з таким же результатом по балах фінішував і Сергй Фріч з Кіровоградщини - першість судді визначили за результатом проходження доку.
Окремо в класі F4-A Ю змагалися 13 юніорів, де першість виборов Руслан Кащук з СЮТ Кіровоград, відірвавшись на пів балу від Одесита Андрія Деркача. Третє місце посів Киянин Владислав Рижик з ЦТДЮ Святошинського району.
Клас F4-B - моделі кораблів що були побудовані з набору - конструктора або упаковки з матеріалом, які повинні пройти як стендовий, так і ходовий залік. Трійка заявлених в цьому класі учасників чемпіонату розподілила призові місця таким чином: Владислав Подоля – золото, Сергій Фріч – срібло, Артур Сорочинський – бронза.
Клас F4-C - пластикові моделі, які повинні повністю пройти стендовий і ходовий залік. (Пластиковими є моделі, виготовлені з термопластичних матеріалів методом лиття під тиском). В класі змагалися 9 спортсменів. У запеклій боротьбі за перше місце переможцем став Сергій Медвєдєв з Івано-Франківська, друге місце посів Михайло Гаєвський, третє – Ігор Люльченко.
В змаганнях серед юніорів об'єднали ці два класи в один. В цьому старті класів F4-B/С прийняло участь 8 спортсменів, де першість здобув Сергій Фріч, друге місце отримав Іван Христодоров і з відривом у 0,5 бала, бронзу отримав Владислав Подоля.
В класах F4-B, F4-C для надання подібності моделі дозволялося використовувати інші матеріали, робити конкретні зміни в устаткуванні моделі. Корпус і надбудови повинні бути з комплекту. Всі зміни та доробки мають бути підтверджені кресленнями, фото та іншими джерелами інформації.
Група F6/F7
Клас F6/F7- точно виконані копії моделей кораблів і човнів для командного (клас F6 ) і особистого (клас F7) виступів, а також пристрої, якщо вони мають причинний зв'язок з типом корабля або човна (наприклад, морський кран, бурова споруда, портова споруда, багатоковшевий екскаватор тощо).
Група F-DS
Клас F-DS - точно виконані копії пароплавів з гвинтовим, бічним колісним або з кормовим колісним механізмом. Двигун повинен бути повністю діючою паровою машиною з поршневим механізмом (одно - або багатоциліндровий).
Група F-NSS Точно виконані або близькі до зразка моделі вітрильників в будь-якому масштабі. (Точність їх виконання перевіряється в рамках стендового суддівства.).
Клас F NSS-A Оснащені такелажем судна, бермудськими вітрилами.
Клас F NSS-В Оснащені такелажем судна, оснащені гафелем і люгером (що не мають прямих вітрил). Клас F NSS-C Судна з прямими вітрилами і іншими такелажними пристосуваннями (наприклад, латинське вітрило).
Клас F NSS-D Багатокорпусні човни і особливі двигуни.
Клас Е - самохідних моделей копій певного масштабу, з максимальною деталізацією на палубах, надбудовах, містках, забезпечена електричним двигуном для руху по воді. Цей клас також поділяється на підкласи, їх усього три:
- EК - самохідна модель-копія військового корабля;
- EН - самохідна модель-копія громадянського судна;
- EL - самохідна модель підводного човна;
Максимальна довжина моделей класів ЕК-600, ЕН-600, ЕЛ-600 обмежена до 600мм (+ допуск 3мм). Для класів моделей ЕК-1250, ЕН-1250, ЕЛ-1250 - довжина моделі до 1250мм. Проводяться стендова оцінка моделей, змагання на стійкість на курсі і утримання масштабної швидкості, (крім моделей класу Е-600).
Паралельно на березі у басейні проходили змагання Е класу, з прямохідними самоходами. Тут головне якомога точніше запустити модель по прямій.
В класі ЕК на старт вийшло 11 військових моделей кораблів. І знову в лідерах Сергій Фріч СЮТ Кіровоград, Андрій Деркач з Одещини та Євген Коцупал з Київщини.
Також 11 спортсменів було і в класі ЕН з моделями громадських кораблів. Михайло Рослий – золото, Руслан Кащук – срібло, Владислав Шешуков – бронза.
Одним з цікавих класів є EL з самохідними підводними човнами, тут всього приймало учась 6 спортсменів. Сергій Кравченко отримав золото, срібло дісталося Владиславу Шешукову та Євген Муха отримав бронзу.
Серед такого різномаїття категорій, є що вибрати і відтворити свою копію улюбленого човна. А найголовніше - це атмосфера, кожен спортсмен ставиться до своєї моделі як до справжнього човна. Ремонтує і готує до старту. Особливу увагу привертають дебютанти, бо траса цього разу видалась досить складною. Максим Задорожній одразу зметикував що до чого і схопив всі тонкощі керування радіокерованою моделлю на льоту. Йому не завадив вітер і хвилі. То ж хочеться сподіватись, що саме такі хвацькі спортсмени будуть виступати на міжнародних змаганнях і з гідністю представляти Українську збірну! Але це вже плани на майбутній рік...