ФАРБУВАННЯ ТА ТОНУВАННЯ ДЕРЕВИНИ

Фарбування та тонування деревини для моделістів стає іноді вирішальним моментом в будівництві. Адже в одну мить можна знищити піврічну кропітку роботу або навпаки надати глибини і об'єму моделі.

Значна частина переживань виникає через малий досвід роботи з фарбниками.

Тому перш ніж застосувати щось на готовому виробі, краще зробити кілька зразків. Щоб не писати тут багато "красивих" слів - я продемонструю на своїй моделі як підготуватися до фарбування/тонування корпусу і деталей...

Розглянемо різні типи фарбників, щоб максимально корисно використати їх властивості.

Отже умовно поділимо на групи за основою:

- водорозчинні;

- спиртові;

- олійні;

- інші більш агресивні розчинники.

 Кожна група має свої характеристики та області застосування.

Варіанти фарбників:

Порошкові і сухі пігменти 

Рідкі концентрати  

Варіанти нанесення:

Наносити на поверхню можна за допомогою пензла, спонжа чи ганчірки...

Краще витратити зайвий день чи два для виготовлення "робочого зразка" ніж потім шкодувати про зіпсовану модель. Тому я зробила собі кілька міні-макетів з частиною борту мого La_Cerf де присутня клінкерна обшивка, бархоут і гладенька обшивка.

Виготовлення робочого зразка:

1. Пробні фарбування:

Краще витратити зайвий день чи два для виготовлення "робочого зразка" ніж потім шкодувати про зіпсовану модель. Тому я зробила собі кілька міні-макетів з частиною борту мого La_Cerf де присутня клінкерна обшивка та гладенька обшивка з груші, що розділени імітацією бархоута з чорного грабу. Але і тут поспішати наносити масла і фарбники я не стала - спочатку зробила тестові пробники з клену, який близький за відтінком до груші, щоб побачити як саме поводять себе з деревом ці розчини:

(Зразок клену під різними типами фарбників)

2. Фінішне покриття:

Для захисту пофарбованої деревини, також і для збереження  натурального кольору дерева (іноді для проявлення текстури і фактури деревини) - варто застосовувати фінішні покриття. Їх також повинно бути кілька за своїми властивостями і на різних основах. Знову роблю зразок на контрольній дощечці клену. Мої улюблені це масло з воском та шеллак але іноді нічого кращого не буває ніж масло (льняне, тунгова олія, тік та безліч інших).

(Зразок клену з фінішним покриттям)

3. Фарбування зразків:

Тепер необхідно зробити зразки саме з тої деревини, яку необхідно затонувати. В моєму випадку це клінкерна обшивка з австрійської груші, яка вже має виражений червоний пігмент. Мені треба тільки проявити цей уолір і зробити його більш соковитим і об'ємним. Але маю ще і гладку обшивку над бархоутом, тому планую віддтінити від основної за допомогою підфарбовуючих властивостей даякиї пропиток для дерева.

(Зразки з робочої деревини під тими самими покриттями)

4. Виготовлення "робочого зразку" для моделі:

Щоб отримати достовірне уявлення про колір майбутньої моделі, роблю кнтрольний "робочий зразок". Саме такий, як збираюся фарбувати модель, та з використанням фінішного покриття. В моєму випадку - це буде клінкер просочений циакріном і з одним шаром морилки на універсальній основі глибокого проникнення (тому спочатку необхідно закрити пори деревини перед фарбуванням). А ошивка вище бархоута (вгладь) буде під двама шарами масла для оновлення деревини і без додаткової основи.  

(Робочий зразок для фарбування моделі)

5. Багатошарове покриття:

Залишився останній крок - підібрати покриття для захисту кольору та ідеально мати ще і антистатичне покриття для захтсту від накопичення пилу і бруду. Вже на готовому "робочому ззразку" випробовую різні типи "фінішу". Невиключаю варіанти використання різних типів на різних основах. Тому, як раз на зразках і необхідно випробувати всі доступні і можливі варіанти, щоб обрати найкращий для моделі. Витрачений час на виготовлення зразків - повністю виправдовує себе в результаті. 

(Повністю готвий зразок для фарбування моделі)

6. Шеллак - універсальне покриття:

Може бути і фінішним і захисним покриттям, а також використовуватись для тонування деревини, тому продемонструю окремий зразок з різними відтінками (пластівці шеллаку розведені 70% спиртом, від концентрації - буде залежати світліший чи темніший відтінок). Я використала "жовто-помарагчовий", "гранатово-янтарний" та для порівняння - "прозорий" спрей-шеллак.

(Зраок рожевої груші під різними шеллаками)

Весь процес я зняла для вас на відео, бо краще один раз показати ніж намагатися пояснити і описати як працює технологія виготвлення. Відео знімалося в фарбування, а фотографії зроблені після 100% висихання зразків. Також ви можете побачити, яу веде себе кожна пропитка при нанесенні.

Якщо ви знайшли тут корисну інформацію - ставте лайк, або пишіть в коментарях, на каналі,  питання які у вас виникли під час перегляду! В процесі поповнення коллекції фарбників - буду доповнювати тему та викладати нові відео!

Підписуйтесь на мій YouTube канал, щоб не пропустити новини!