top of page

Чорніння латуні

289.jpg

Метал, з якого більшість моделістів виготовляє всі металеві кріплення, механізми та оздоблення - це латунь. Бо її легко обробляти і ми маємо широкий вибір на ринку цього металу у вигляді проволоки, трубочок, пластин та дротів. То ж виникає потреба зробити цей блискучий золотий метал чорного кольору. Але мати натуральний чорний металевий колір металу. Цього можна досягти тільки хімічним способом. Можна купити готову баночку з чарівною рідиною або ж зробити розчин самостійно. Звісно різні методи - дають різні результати чорного ефекту. То ж поділюся своїм досвідом чорніння "по домашньому" та за допомою невідомої рідини з полиці магазину...

Чорніння в домашніх умовах.

Для приготування рідини вам знадобляться:

1. Розчин аміаку 20-25 %;

2. Мідний купорос CuCO4;

3. Карбонат натрію (харчова сода) NaHCO3;

4. 2 склянні баночки;

5. Щільна тканина для фільтрування

111.jpg

1. Карбонат міді CuCO3

     Для його отримання можна використовувати сульфат, ацетат або нітрат міді. До водного розчину однієї з цих солей вливаэться розчин карбонату калію або натрію (сода). В результаті випадє зелено-синій осад, який складається з основного карбонату міді змінного складу, що для нас, в даному випадку, не надто важливо. Осад фільтрується і може використовуватися.

      Отже для приготування карбонату міді CuCO3 нам знадобиться мідний купорос CuCO4, який зазвичай продається в кожному квітковому магазині, як добрива чи садова хімія для боротьби зі шкідниками. Та харчова сода NaHCO3 з найближчого продовольчого магазину. Склянна баночка і палочка для розмішування...

222.jpg

2. Процес отримання карбонату міді CuCO3

      Отже для початку наливаємо в першу баночку на половину теплої водички і починаємо розчиняти мідний купорос постійно розмішуючи. Коли вже кристали перестають розчинятися, це означає максимальну концентрацію його у воді. Розчин вийде прозорий і яскраво блакитного кольору.

      Тепер починаємо по троху сипати соду, процес буде бурхливий і саме тому ємність ми заповнювали усього на половину. І тут так само додаємо до тих пір поки іде бурхлива реакція. В результаті отримуємо бірюзову дуже рідку консистенцію. Саме тому нам треба її процідити. Я використала висушену вологу серветку. Так отримала карбонат міді CuCO3, як на фото...

333.jpg

3. Розчин для чорніння латуні

     Отримане бірюзове вапно, для чистоти експерименту бажано просушити, але і в вологому вигляді все працює. Для роботи не завадить маска, так як ми почнемо використовувати нашатирний спирт (в якому міститься розчин аміаку, в аптеках в вільнуму продажі можемо купити 10%). 

    Тож наливаємо у баночку нашатирний спирт і потроху в ньму розчиняємо отриманий карбонат міді, до темносинього прозорого кольору. Розчин готовий. 

      Процес чоніння займає 10-30 хв. Тобто кидаєте туди деталі і ідете пити каву.

    Не зручності: доводиться чекати та розчин має різкий запах.

Чорніння хімією з магазина.

309.jpg

       На сьогодняшній день на полицях магазинів можна знайти будьяку хімію і з різними відтінками чорніння металу. Питанння тільки в вартості. Але переваги спеціалізованої хімії в тому, що ви миттєво отримуєте результат. Не потрібно чекати півгодини, доки пройде реакція металу. А якщо ми використовуємо пайку на латуні, то нам потрібно ще й почорнити олово, а це вже зовсім інший метал і мідний купорос тут не допоможе. Тому я надаю перевагу хімії з магазину. 

    Переваги: миттєвий результат та більший вибір можливих віддінків та ефектів старіння.

bottom of page