top of page

Caravella PINTA – 1492

Огляд набору:

000-КИТ.jpg

Кіль Pinta на моїй верфі був закладений 1 липня 2019 року, одразу після завершення будівництва Victory. Після великих проектів хочеться просто відпочити і побалувати себе чимось гарним і такою для мене стала Колумбоська Піта. Проект призупинено 5 вересня 2019 на невизначений термін так як модель знаходиться в Києві, а я змінила місце проживання і фізично забрати всю майстерню з моделями за один раз не змогла але сподіваюся завершити цю красуню в наступному році. Тому просто по порядку покажу процес від розпакування коробки і до повної готовності з демонстраційною вітриною. Розпакування коробки і огляд набору і комплектації я детально продемонструвала у відеоогляді на своєму Youtube каналі, щоб не робити безліч фотографій з нудними коментаріями, тому запрошую на перегляд:

Збирання корпусу човна:

006-обклювання_шпоном_кіля.jpg
007-заповнення_шпацій.jpg
009-створення_погибу_палуби.jpg

Силовий набір, як завжди в таких наборах, представлений з фанери. Тому я обклеїла торці кілю шпоном, щоб всі видимі частини корабля мали вигляд наче зроблені з суцільного дерева. Самі деталі корпусу вирізані лазером але в пази входять дуже вільно навіть занадто, що дуже легко випадають, тому для стабілізування шпангоутів я заповнила шпації залишками утеплювача з пінополістіролу. Так навіть обводи корпусу було легше формувати, коли знімала малку але він набагато м'якший за фанеру тому легко зроби завал але під рейками чорнової обшивки це все зникло і корпус вийшов ідеальний!

Ще додатково влаштувала погиб палуби, бо звісно в наборі розраховано все якомога простіше, але я не люблю іти легким шляхом - треба зробти "як треба"! Просто підклала на бімси умовних шпангоутів обрізки рейок і отримала вигин фанери під майбутній настил палуби. Улаштувавши настил кормової надстройки і зрівнявши його з відмалкованим корпусом - перейшла до першого шару обшивки корпусу. 

Чорнову обшивку, тимчасово кріпила маленькими цвяхами, які після висихання клею видалила повністю. Так як обшивати чистову буду шпоном з набору, а металеві цвяхи під дією ПВА мають властивість ржавіти, то щоб іржа в майбутньому не стала проблемою, краще одразу повністю витягти всі цвяхи. Пояси обшивки влаштовувала почергово зліва і зправа, так як знаю вже цю властивість корпусу після висихання клею - може повести...

Звісно добряче вишкуривши чорнову обшивку, чистову почала влаштовувати від бархоутів. Їх також тимчасо закріплювала цвяхами, які потім видалила і замінила на дерев'яні нагелі. Потім знову почергово влаштовувала пояси обшивки зліва і зправа.

015-видалення_цвяхів.jpg
021-встановлення_бархоутів.jpg
026-заміна_фанерного_ватервейса.jpg
8C7A8697-1.jpg
032-готовий_корпус.jpg

Ще в процесі збирання корпусу, були замінені деякі фанерні деталі (36 та 38) на горіхові рейки. Та перевлаштований поріг (37) який по суті створює перешкоду для зтікання води з палуби. Тому і обшивка перебірки була виконана до влаштування палубного настилу, а не в останню чнргу, як в інструкції. На моделі взагалі були відсутні шпігати, тому їх також додала і влаштувала з латунних трубок, хоча в той період вони могли бути і дерев'яні. Ще додатково влаштовані якорні бітенги, замість незрозумілих прямокутних вирізів під планширем в ошивці. Деталь (28) набула форми розшивки дощок. 

029-встановлення_носової_книці.jpg
8C7A8697-2.jpg
037-кранці.jpg

Кранці на моделі також перероблені - виготовлені з суцільного дерева, замість запропонованих клеєних з рештків шпону від чистової обшивки. До речі, чистова обшивка додатково має гвоздювання, як по бортам так і по настилу палуби. Також було повністю затоновано фанерні деталі кілю, форштевня і ахтерштевня в колір чистової обшивки, щоб модель мала логічний вигляд справжнього судна. Та зроблені елементи перебірки на палубі. Вікна врізані, а не наклеєні зверху та виготовлені повноцінні двері, а не тільки наклеєні одвірки, як за інструкцією. Та і 

перо руля також доведене до ладу, бо петлі не відповідали розмірам. На цьму єтапі настав час зробити тимчасову робочу підставку, щоб було зручно монтувати всі дрібнички, поки я придумаю для Пінти демонстраційну вітрину та постійну підставку. Всі подробиці виконаних робіт на цьому етапі,як завжди, ви можете подивитися відео на моєму YouTube канілі:

Встановлення деталей

038-шлюпка.jpg

Першим ділом - я замінила страшну литу металеву шлюпку і виготовила нову з дерева разом з елементами устаткування для неї. Ще й пропонувалося встановити її кілем до гори, що взагалі неправильно і тому цю деталь набору повністю замінено.

8C7A8703_1.jpg
043-лафети.jpg

Так само я вчинила і з литими лафетами. Повнстю замінила, виготовивши нові з дерева за анатомією Xavier Pastor:

AotS - The Ships of Christopher Columbus
049-вантпутенси.jpg
050-встановлення_блоків_вант.jpg

Довелося і доопрацювати і встановити руслені, так як в інструкції вони взагалі відсутні, хоча насправді в ті часи всі щогли що мали прямі вітрила, встановлювалися на вантах з русленями і тількі вітрила які могли змінювати (перекидати зліва на право, залежно від вітру), їх робили на з'ємних дерев'яних Toggles (не знаю як перекладається з англійськой цей дерев'яний єлемент, але пізніше доцих елементів дійдемо... Нажаль встановити руслені на Фок-щоглі невдалося, через неправильну ворму корпусу в носовій частині, виробники зробили Пінту дуже гостроносою, що ванти за бортом неможливо поставити - вони впираються в планшир і просто переламуються через нього. Тому на Фок-щоглі, як і на Бізані будуть встановлені з'ємні ванти на палубі. Але використовувати трикутні юферси на палубі не логічно, бо для з'ємних снастей використовувалися блоки, тому ті що були в комплекті для побіжного такелажу - чудово підійшли для з'ємний вант. Блоки для стоячого такелажу також були встановлені на цьму єтапі, так як це потім буде складно зробити при заповненій палубі деталями. До такого варіанту я прийшла проаналізувавши всі варіанти інтерпритацій Пінти. В наборі дається її оснастка, як з анатомії Xavier Pastor про Нінью. Але знайшла і мою ситуацію на кресленні Martinez-Hidalgo...

22-6193261-martinez-hidalgo-columbus-shi

(Martinez-Hidalgo "PINTA" design 1963)

AotS - The Ships of Christopher Columbus

NINA design by Xavier Pastor

047-деталі.jpg
059-вид_зверху.jpg

Зібравши всі елементи і деталі човна з усіма доопрацюваннями (в основному це врахування погибу палуби, який я влаштувала на першому етапі) почала встановлювати їх на Пінту. Звісно що канати я скручувала самостійно для лафетів і для якорного тросу так як нитки з набору образу меня не сподобалися. Та найприємніший момент, коли це все починаєш монтувати і встановлювати на місця - я зняла на відео для того щоб максимально передати те неймовірне відчуття, коли все ідально підігнане і просто вливається на свої місця. Як вже раніше казада - шлюпку я встановила донизу кілем, а не навпаки, як за інструкцією (додавши якір кішку та весла для повної картини). На цьму завершила другий етап будівництва і зробила невелику фотосесію перед початком виготовлення і встановлення рангоуту і такелажу...

Всі подробиці виконаних робіт на цьому етапі,як завжди, ви можете подивитися відео на моєму YouTube канілі:

Стоячий такелаж

065-обв'язка_toggles.jpg
072-модель_зі_щоглами.jpg

Третім етапом будівництва - стало виготовлення рангоуту та встановлення стоячого такелажу. На щоглах додала шківи та вулінги за анатомією. Та звісно виготовила згадані вище Toggles, як саме - це я зафільмувала і змонтувала відео, так як краще показати ніж намагатися довго пояснювати словами. 

Встановила ванти та штаги, звісно троси зазделегідь виготовила самостійно та замінила блоки свмих штагів. Проводку Фор-штагу також детально показала у відео.

Щоб не робити окремий пост з будівництва каравели про пошиття вітрил - просто поділюся технологією з фото-прикладами в розділі "секрети і поради" створивши сторінку, так як мене часто запитують як я шию, фарбую і надаю форму, це досить довгий процес зі своїми нюансами, тому я не захотіла забивати цією інформацією процес збирання Пінти... Так що на цій стадії завершила етап встановлення щогол і все підготувала до підняття вітрил і розведення побіжного такелажу. Навіть прапори повісила аби оцнити весь габарит судна і почати думати над виготовленням вітрини. Думаю це буде склянний "акваріум" на масивній деревяній основі з принтом на дні де будуть вказані короткі відомлсті про човен, масштаб та коротка історія але про це я ще розповім, коли настане час робити...

5 жовтня 2019 роботи над моделлю припинені в зв'язку з моїм переїздом в США. Тому побіжний такелаж, вітрила і вітрину продовжу робити, коли зможу приїхати знову в Київ. На фото ви можете побачити результат тримісячної пряці - до речі його я зробила о 4:00 ранку перед виїздом в аеропорт...

Всі подробиці виконаних робіт на цьому етапі,як завжди, ви можете подивитися відео на моєму YouTube каналі:

bottom of page