
ОБРОБКА ФОТОГРАФІЙ
Чому краще RAW, а не JPG?
Якщо ви хочете отримати максимум зі своєї камери, тоді вам необхідно знімати в raw форматі і обробляти всі фотографії за допомогою Lighroom, CameraRAW чи Photoshop. Адже зняти кадр - це лише 20% всієї роботи фотографа. Далі починається магія обробки пікселів!
То який формат кращий, RAW чи JPG?
На це питання категорично відповісти просто неможливо. Бо це залежить від задачі фотографа, для чого він знімає ті чи інші кадри! У кожного з цих форматів - своє застосування. Якщо вам швидко треба зробити велику кількість знімків, при цьому максимально швидко і вони будуть публікуватися в маленькому форматі, тобто повинні займати максимально мінімальну кількість місця - то з цим JPG впорається ідеально. Адже його основна перевага, що зображення займають малу кількість пам'яті - десь в 6-7 разів менше ніж цей самий знімок в RAW форматі.
JPG - це готове зображення, яке ваша камера, керуючись власними датчиками за допомогою свого процесора перетвоює на фотографію, яку одразу можна постити в соцмережах. При цьому картинка втрачає всю додаткову інформацію про знімок. Тобто фотоапарат сам обробив фотографію і одразу зберіг у зручний формат для подальшого використання.
RAW - це специфічний формат, який можна проявити як плівку. В цьому випадку зображення має всю інформацію про знімок. Його можна самостійно підготувати без втрачання якості знімка. Витягувати з RAW максимум і витискати все з кожного пікселя, можна сказати "готувати" RAW до безкінечності. Всі ті операції, які процесор фотоапарата робить самостійно, можна проводити вручну. Врезультаті ви отримаєте значно якісніші і ефектніші фотографії.
Але RAW-файли займають значно більше місцяі та для конвертації необхідні деякі знання і час на обробку. Цей процес досить цікавий, і якщо у вас є хороший RAW, то ви отримаєте несподіваний кінцевий результат.
От же, як ви вже зрозуміли - тут я поділюся своїми прийомами обробки фотографій і це будуть зображення з RAW файлів...
PHOTOGRAPHER
Яке програмне забезпечення використовувати для обробки фотографій?
Обробка фотографій - творчий процес, що дозволяє отримувати різні результати з одного і того ж вихідного матеріалу. Підбір програм для обробки - теж індивідуальний вибір кожного фотографа, залежно від вимог, задач, можливостей камери чи отримання бажаного результату в кінці.
Які ж програми обрати, щоб робити це максимально ефективно, швидко і якісно. Та менше відволікатися на суто технічні моменти, які потребують рутинних операцій?..
Розіб'ємо програми за призначенням для обробки фотографій:
-
Вювери - перегляд, сортування, каталогізація архівів;
-
RAW-конвертери - конвертація цифрового негативу в DNG, TIFF чи JPEG;
-
Редактори растрової графіки - створення колажів, фотофільтри, малювання і графічний дизайн.
Програми, які я використовую найчастіше:
Вони входять до одного з пакетів Adobe Creative Suite, які спеціально підібрані для обробки фото і відео. Я недаремно згадала про відео, так як знімаю в форматі 4К і так само як і фотографії - відео теж підлягає обробці, корекціїї і подальшому монтажу. Саме тому я обрала такий пакет програмного забезпечення, але кожний може знайти свій оптимальний набір інструментів.
Отже зараз тут покажу послідовність обробки фотографій. А саме, як це роблю я:

Для перегляду і каталогізації я використовую Adobe Bridge. Особливо подобаэться функція приорітетів, можливість редактування метаданих, прописування ключових слів (до цієї теми я ще повернуся). Тобто вся механічна робота, коли знятий матеріал треба розкласти по папочкам, перш ніж обробляти, бо будуть застосовуватися різні методи обробки, чи знятий підряд матеріал призначений для різних замовників і таке інше...

Наступний крок - це проявлення RAW файлу. Найбільше я люблю плагін Camera RAW, який можна легко поставити під фотошоп і за допомогою якого ж Bridge також відкриває "сирі фотографії".
Інтерфейс цього плагіну аналогічний Lightroоm. Він виконує ту саму роботу по конвертації, різниця хіба що в тому що Lightroom має ширші можливості. Але я з Camera Raw одразу відкриваю фотографію в Photoshop для ретушування...


В Photoshop вже починається магія фільтрів, екшинів та різних спецефектів. Тут вже можна прибрати зайві елементи (сміття в кадрі, на даному знімку мені не подобалися гілки без листя), ще я дуже люблю додавати різні "світлячки", сонячні плями чи промені, або розмивати фон до невпізнаваності. Все це - вже є магія Photoshop. Прийоми і методи в конкретних випадках різні і ними я поділюся в розділі секретів Photoshop.
Як зберігати фотографії для публікації, друку та перегляду?
Думаю, кожен звернув увагу на те на скільки змінюється якість знімка, коли його завантажуєш в соц мережі (Facebook, Instagram ...). Або коли замовник замовляє 4 мегапіксельні фотографії чи зі щільністю 300 пікселів на дюйм (dpi, ppi) чи точок на дюйм.
То що це за арифметика і як правильно готувати фотографії для друку, публікації книг чи просто для постів в соцмережах?..
Будемо розбиратися, яка різниця між мегапікселями і розширенням!
І чому іноді любителі помилково вважаючи "чим більше тим краще" - обирають цифрові камери з більшим роширенням, а при цьому отримують знимок з великою кількістю "шумів" ніж такий самий цифровичок з меншим розширенням видає зображення більш якісне і пікселі менше шумлять в темних частинах знімка. Любительські цифровички ввесь час намагаються модернізувати і змусити подавлювати цифровф шуми, але це призводить до "замилення" знімка. В результаті картинка виходить не чіткою і втрачає різкість. Приблизно те саме відбувається з якісно обребленою фотографією при завантаженні її в соц мережі...
Небуду довго писати зарозумілими фразами, просто вкажу готові розрахунки і опишу що означають ці параметри!
Друк фотографій:
Друк знімка, см
6х9
10х15
12х18
14х21
20х30
30х45
Щільність, ppi
300
300
300
300
240
200
Розширення
1063х709
1772х1181
2126х1417
2480х1654
2835х1890
3543х2362
Мп
0,8
2,1
3,0
4,1
5,4
8,4


Зараз поясню на прикладі. В мене повнокадрова камера і вона знімає 30,1 Мп з розширенням 6720х4480, тобто при друці 300 пікселів на дюйм - отримуємо високодетальну фотографію 56х38 см. Але якщо нам треба зробити банер, який з близька ніхто не розглядатиме, то вистачить і щильності в 90-120 пікселів на дюм, а це зображення приблизно в 150х100 см. Як розігнати зображення до гігантських вуличних банерів - буде окрема тема...
Отже мегапіксель - це 1 000 000 пікселів, але він не найголовніша частина зображення. Важливим є те, як формується кожен піксель. У випадку цифрового фотоаппарата - ключову роль грає розмір матриці: чім вона менша при однаковій кількості мегапікселів, тим більш "шумним" буде знімок.
Розширення - величина, визначаюча кількість точок (елементів растрового зображення) на одиницю площі.

Публікація в соцмережах:
Піксельне розширення моніторів

Думаю всі зіштовхнулися з проблемою завантаження фотографій в соцмережі. Вони стають ніби пожовані і різкість знімків падає в рази. Звісно для прикладу - я посилила цей ефект на фотографії, щоб розповісти чому це відбувається та як завантажити знімки наприклад в Facebook з мінімальною втратою якості.
Кожна соц мережа має свої критерії та алгоритми зменшення ваги фотографій що ви завантажуєте в своїх постах чи альбомах. Для економії місця - в жертву приносять якість. Але я поділюся, як максимально зберегти чіткість знімків...

Для соцмереж необхідно завантажувати якомога легкі фотографії. Зменшити розмір і вагу знімка можна двома способами:
Image (Зображення) → Image Size (Розмір зображення)
- за допомогою зміни щільності (dpi або ppi);
- через зміну розміру в пікселях.
Іноді для публікації в соцмережах, достатньо знизити щільність зображення до 72 пікселя на дюйм. Якщо звісно немає обмежень для завантажень у піксельному співвідношенні.
Для забезпечення оптимальної якості перегляду необхідно завантажувати зображення в максимально допустимим соцмережею розмірі.
Не варто вибирати розмір, менший максимально допустимого соцмережею, спираючись на відображення на моніторі конкретної моделі. Наприклад, фотографія з розміром в 1000px по висоті, буде без спотворень відображатися на моніторах з роздільною здатністю 1920 х 1200 (тобто без зміни розміру браузером). На моніторах же зі стандартною роздільною здатністю Full HD 1920 x 1080 вона вже буде стискатися браузером, що призведе до втрати чіткості. З урахуванням того, що коефіцієнт зміни розміру буде невеликим, втрата якості і деталізації виявляться досить відчутними.
Facebook мае кілька критеріїв до фотографій. В повноекранному розмірі фотографії переглядають не всі користувачі, а соцмережа стискає їх для попереднього перегляду. Це як раз і призводить до появи ореолів навколо пікселів і різкість падає. Для публікацій в основному необхідні фоторафії 1200 пікселів по ширині залежно від типу публікації. Та максимально можливе завантаження знімку до 2048 пикселів по більшій стороні. Але фотографія ще повинна бути максимально легкою. Тому при збереженні зображень з Facebook ми отримуємо картинку вагою до 100 кб після обробки сайтом.
В Photoshop є дуже зручний спосіб збереження зображення максимально малої ваги і з мінімальною втратою якості:
Файл (File) → Зберегти для Web (Save for Web), де за допомогою якості (quality) можна зменшити вагу фотографії і при цьому спостерігати на скільки падає якість, тож ми можемо виставити максимально допустимі параметри з мінімальною втратою різкості і чіткості зображення.

Тож конкретно Facebook всі зображення більші за 2048 пікселів по ширині стискає до 960 і вага знімку може бути в 100 разів менша за оригінал. Тому ми можемо підготувати самостійно знімок так щоб максимально зменшити негативний вплив на стискання сайтом. Я зберігаю фотографії 2048 пікселів з щільністю 72 ppi. На невеликих гаджетах різниці ви може і не помітите - це буде помітно на моніторах з великим розширенням. Власне я при збереженні для WEB якість знімка залишаю високою "High" (за зображенням можна спостерігати при 100% збільшенні). Так отримую картинку з невеликим обсягом і достатньою якістю для перегляду альбомів.

Отже в соцмережах важливо, для забезпечення оптимальної якості перегляду на різних моніторах і пристроях необхідно завантажувати зображення в максимально допустимому соцмережею розмірі.
Варто відзначити також, що втрата якості при повторному стисканні JPG сервером соцмережі для зображень маленького розміру буде візуально більш очевидною, ніж для великих зображень.
Втім, в питанні вибору розміру важливо не перестаратися. Якщо розмір зображення більше максимально допустимого соцмережею, при завантаженні сервер соцмережі сам зменшить фотографію і зробить це по найшвидшому алгоритму. Зрозуміло, в цьому випадку не буде необхідного при будь-якій зміні розміру підняття різкості, яке зробив би фотограф вручну. Вийнятком є, хіба що, Instagram, в якому обробка зображення перед завантаженням проводиться не сервером, а смартфоном користувача, і зменшення знімка враховує пов'язану з цим втрату деталізації.
Facebook
Максимально допустимий розмір становить 2048 пікселів по більшій стороні.
Instagram
Розмір по горизонталі завжди дорівнює 1080 px. При цьому:
Стандартні «квадрати» завантажуються в розмірі 1080 x 1080 px.
Горизонтальні фотографії можуть мати співвідношення 1080 x 568 px, або ближчі до квадрату.
Вертикальні зображення обмежені співвідношенням 1080 х 1350. Таким чином, при завантаженні фотографій з камер зі співвідношенням сторін 2:3 відбуватиметься обрізка. Щоб цього уникнути, необхідно заздалегідь додати поля...